درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمود کیاستی
امتیاز: 54694
رتبه:15
0
227
133
635
محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ... پروفایل کاربر

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)

تاریخ 62 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 6609
همانطور که میدانید اجزاء مختلف یک فایل فتوشاپ در لایه ها قرار میگیرند، برای درک بهتر مفهوم لایه ها و کار با آنها به مثال زیر توجّه کنید؛ چند لیوان شیشه ای را در نظر بگیرید که داخل هر یک رنگ خاصی ریخته شود، این لیوانها حکم لایه ها در فتوشاپ هستند، اگر لیوانها را پشت سرهم قرار دهیم فقط محتویات لیوان اوّلی پیداست و محتوای لیوانهای دوّمی و سومی و ... غیر قابل مشاهده خواهند بود، در مورد لایه ها نیز این امر کاملاً صادق است. حال اگر لیوان خالی را در جلو لیوانها قرار دهید، محتوای لیوان دوّمی باز هم قابل مشاهده خواهد بود، امّا کافیست داخل این لیوان نیز رنگ بریزیم، در این صورت لیوان بعدی دیگر غیر قابل مشاهده است. در واقع شما قادر خواهید بود که در هر یک از لایه ها بدون تأثیر بر دیگر لایه ها، بصورت دلخواه تغییر ایجاد کنید همانند مثال بالا، اگر در یک لیوان تغییر رنگ ایجاد کنیم، این تغییر بر سایر لیوانها هیچ تأثیری نخواهد داشت.همانگونه که در تصویر زیر ملاحظه می نمائید، لایه های مختلف تعریف شده در یک فایل فتوشاپ، در سمت راست صفحه در پنل Layers در دسترس و قابل مشاهده می باشند. در صورتی که این پنل را در صفحه ندارید، کافیست از مسیر منوی Windows گزینه Layers را انتخاب نمائید و یا از کلید میانبر F7 برای نمایش یا عدم نمایش آن استفاده کنید:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


همانگونه که ملاحظه مینمائید لایه ها با استفاده از خطوط بصورت جداگانه مشخص گردیده اند، بصورت پیشفرض Thumbnail لایه ها موقعیت هر لایه را در فایل نشان میدهد، در صورت تمایل میتوانید از طریق مسیر زیر که در تصویر نمایش داده شده است، صرفاً تصویر بزرگ لایه ها را در معرض دید قرار دهید:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


با انجام این تنظیمات پنل Layers بصورت زیر تغییر میکند:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


اگر دقّت کرده باشید در کنار هر لایه، تصویر یک چشم نیز وجود دارد، با کلیک نمودن بر روی این آیکن، لایه مورد نظر بصورت موقت مخفی میشود و اگر مجدداً بر روی آن کلیک نمائید، لایه نمایش داده می شود، در واقع استفاده از این آیکن روش مناسبی برای مشخص نمودن محل لایه در فایل نیز میباشد.

نکته1: اگر هنگام کلیک نمودن بر روی آیکن چشم، کلید Alt را هم بفشارید، تمامی لایه ها به غیر از لایه مورد نظر مخفی میشوند. و در صورت تکرار این عمل، لایه ها به حالت قبل باز میگردند.

نکته 2: برای ایجاد تغییر در هر لایه، میبایست لایه مورد نظر ابتدا انتخاب شود.

برای انتخاب لایه مورد نظر کافیست سمت راست عنوان هر لایه در پنل Layers کلیک نمائید تا در حالت Select(آبی رنگ) قرار گیرند. برای نمونه در تصویر بالا لایه «آغار نیمسال» در حالت انتخاب شده قرار دارد.

روش دیگر برای انتخاب لایه ها بدین صورت می باشد که از قسمت Toolsbar ابتدا گزینه Move Tool را انتخاب سپس طبق تصویر زیر گزینه Auto Select را انتخاب نمائید، حال اگر با اشاره گر موس بر روی هر لایه کلیک نمائید، آن لایه در حالت انتخاب قرار گرفته و تغییرات بر روی آن اعمال خواهد شد:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


در صورتی که گزینه Show Transform Controls را نیز از تصویر بالا انتخاب کنیم، هر لایه که در حالت انتخاب قرار میگیرد ابعاد آن با استفاده از نقطه چین مشخص شده و قابلیت تغییر اندازه را با استفاده از موس در اختیار قرار می دهد.

لایه پس زمینه یا Background:

لایه Background به عنوان اوّلین لایه ایجاد شده در هر فایل فتوشاپ، دارای ویژگیهای متفاوتی نسبت به سایر لایه ها میباشد. طبق تصویر زیر از منوی File گزینه New را انتخاب کنید و یا کلیدهای میانبر Ctrl+N از کیبورد را بفشارید:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


همانگونه که ملاحظه می نمائید از ویزارد New در قسمت Background Contents شما قادر به تنظیم اوّلیه لایه پس زمینه خواهید بود. بصورت پیش فرض گزینه White در حالت انتخاب می باشد و با Ok نمودن آن، لایه پس زمینه به صورت سفیدرنگ و به شکل زیر نمایش داده می شود ، طبق تصویر در پنل Layers عنوان لایه Background خواهد بود که آیکن قفلی در کنار آن مشاهده می شود:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


از اوّلین ویژگی های لایه Background این است که با انتخاب ابزار Move، شما قادر به حرکت و جابجا کردن آن نخواهید بود و با پیغام خطائی روبرو میشوید مبنی بر اینکه این لایه در حالت Lock قرار دارد.دوّمین ویژگی لایه Background این است که اگر با استفاده از ابزار Marquee و یا با فشردت کلید میانبر M ، و سپس کلیک و دراگ ، قسمتی از Background را انتخاب و سپس کلید Delete را بفشاریم، همانگونه که در تصویر زیر ملاحظه مینمائید، با این کار پیکسلهای ناحیه انتخاب شده حذف نمی شود بلکه کادری محاوره ای با نام Fill باز می شود، اما اگر این کار را بر روی هر لایه دیگر انجام دهید، آن ناحیه به حالت شفاف (Transparent ) تغییر مییابد:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


با استفاده از موارد مندرج در قسمت Use شما قادر به انتخاب جایگزینی برای ناحیه انتخاب شده در Background خواهید بود، به عنوان مثال White باعث سفید رنگ شدن ناحیه انتخاب شده خواهد شد.

نکته 3: برای تبدیل لایه Background به لایه معمولی، روشهای زیادی وجود دارد، امّا راحت ترین کار دابل کلیک نمودن بر روی عنوان لایه در پنل Layers میباشد، سپس با انتخاب نامی برای آن، طبق تصویر زیر گزینه OK را انتخاب کنید:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)


حال اگر طبق توضیحات بالا، قسمتی از لایه را انتخاب و گزینه Delete را بفشارید؛ همانند تصویر زیر، پیکسلهای ناحیه انتخاب شده حذف و حالت Transparent ایجاد می گردد و اگر لایه یا تصویری در زیر لایه انتخاب شده قرار داشته باشد، نمایش داده خواهد شد:

آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)نویسنده: محمود کیاستی
منبع: جزیره گرافیک ، عکاسی و انیمیشن وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده، دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 آموزش فتوشاپ قسمت اوّل - آشنايي با محیط کاری و اجزای رابط کاربری
2 آموزش فتوشاپ قسمت دوّم- کار با WorkSpace
3 آموزش فتوشاپ قسمت سوّم - حالتهای مختلف کار با تصاویر
4 آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1)
5 آموزش فتوشاپ قسمت پنجم - کار با لایه ها (2)
6 آموزش فتوشاپ قسمت ششم - کار با کلیدهای میانبر
7 آموزش فتوشاپ قسمت هفتم - تنظیمات Preferences
8 آموزش فتوشاپ - قسمت هشتم - معرّفی ابزارها (1)
9 آموزش فتوشاپ - قسمت نهم - معرّفی ابزارها (2)
10 آموزش فتوشاپ- قسمت دهم- معرّفی ابزارها (3)
11 آموزش فتوشاپ -قسمت یازدهم- ابزار Crop - مخفی نمودن پیکسلها بجای حذف آنها
12 آموزش فتوشاپ - قسمت دوازدهم - تصاویر برداری
13 آموزش فتوشاپ - قسمت سیزدهم- روشهای صاف (افقی) نمودن تصاویر
14 آموزش فتوشاپ - قسمت چهاردهم- تنظیمات ناحیه انتخاب شده (Selection Options)
15 آموزش فتوشاپ - قسمت پانزدهم - تنظیمات Performance نرم افزار
16 آموزش فتوشاپ - قسمت شانزدهم - ابزار براش (Brush Tool) - بخش اوّل
17 آموزش فتوشاپ - قسمت هفدهم : نحوه کاهش حجم تصاویر جهت بارگزاری در صفحات اینترنتی
18 آموزش فتوشاپ - قسمت هجدهم : رفع قرمزی چشم در تصاویر و بسیار آسان و سریع
19 آموزش فتوشاپ - قسمت نوزدهم : رنگ شناسی و مکمل های رنگی در طراحی
20 آموزش فتوشاپ - قسمت بیستم : هفت روش جهت انجام Zoom در فتوشاپ
21 آموزش فتوشاپ - قسمت بیست و یکم : روشهای مختلف انتخاب رنگ (Color) در فتوشاپ
22 آموزش فتوشاپ - قسمت بیست و دوم : ایجاد تصویر متحرک(GIF) در فتوشاپ
23 آموزش فتوشاپ - قسمت بیست و سوم : تغییر رنگ تصاویر بسیار سریع و آسان
24 آموزش فتوشاپ - قسمت بیست و چهارم : کاربرد Action ها در فتوشاپ
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید