آموزش :: آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند
درخواست های ارتباط
جستجو
  لیست دوستان من
  صندوق پیام
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
  صندوق پیام
  رویدادها
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
  همه رویدادهای من
  تخفیف های وب سایت
  همه تخفیف ها

  عضویت در

  کانال تلگرام

  توسینسو

  اطلاعات مطلب
   مدرس/نویسنده
   محمود کیاستی
   امتیاز: 54670
   رتبه:15
   0
   223
   133
   634
   محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ... پروفایل کاربر

   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند

   تاریخ 47 ماه قبل
   نظرات 2
   بازدیدها 5794

   Master Page در ایندیزاین

   یک Master Page در واقع نگهدارنده و نمایش دهنده ی المانها یا آیتمهایی همچون Header، شماره صفحه، لوگو،Footer و ... خواهد بود که شما تمایل دارید در تمامی یا بخشی از صفحات در سند ظاهر گردد. این موضوع بیشتر در طراحی و صفحه آرائی کتابها، مجلات و سررسیدها و یا سایر موارد اینچنینی که در آن از یک یا چند اولگوی ثابت برخوردار باید بود؛ مورد نیاز است. به عبارتی دیگر Master Pageها همانند یک لایه بکگراند برای صفحاتی که بر آنها اِعمال میشود؛ عمل میکند.
   بصورت پیشفرض زمانی که شما یک سند جدید در ایندیزاین ایجاد میکنید، در واقع یک Master Page نیز ایجاد کرده اید، علاوه بر این قادر به افزایش تعداد Master Pageها نیز خواهید بود:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند


   اضافه کردن Object به Master Page اوّلیّه

   برای این منظور کافیست ابتدا به پانل Pages برویم. اگر شما پانل Pages را در نرم افزار خود مشاهده نمیکنید، کافیست از منوی Window، گزینه Pages را انتخاب کنید و یا اینکه کلید میانبر F12 از کیبرد را بدین منظور بفشارید. همانگونه که در تصویر بالا نیز مشاهده میکنید، دوصفحه در کنار هم(Spreads) با عنوان A-Master ، برچسب خورده اند. حال بر روی عنوان مذکور دابل کلیک کنید تا در قسمت صفحه ی جاری به نمایش درآیند:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند


   نکته: صفحاتی که هم اکنون در حال مشاهده و قابل ویرایش میباشد، در پانل Pages با رنگ آبی مشخص می شود.

   اکنون قادر خواهید بود هریک از موارد: Header، شماره صفحه، لوگو، Footer و ... را در Master Page اعمال کنید، به عنوان نمونه موارد همانند تصویر زیر طرح های مورد نظر تان را با ذوق و سلیقه ی خود در Master Page درج میکنیم:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند

   حال اگر در پانل Pages بر روی صفحه 1 دابل کلیک کنیم، همانند تصویر زیر مشاهده خواهیم نمود که موارد موجود در سرصفحه Master Page، بر این صفحه نیز اعمال شده است؛
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند


   نکته: اگر دقّت کرده باشید همانند تصویر فوق، در پانل Pages بر روی صفحه ی 1، برچسب A ظاهر شده که مشخّص کننده ی این موضوع است که Master Page با عنوان A-Master بر روی آن اِعمال شده است.

   اضافه نمودن تعداد صفحات سند:

   روش اوّل: همانگونه که در قسمتهای قبلی آموزش ذکر شد، شما در هنگام ایجاد یک سند جدید، قادر به تعریف تعداد صفحات اوّلیّه می¬باشید امّا علاوه بر آن، پس از ایجاد سند نیز ممکن است قصد افزایش تعداد صفحات جاری را داشته باشید، برای این منظور کافیست کلیدهای میانبر ALT+CTRL+P را بفشارید و یا اینکه از منوی File، گزینه ی Document Setup را برگزیند تا ویزارد زیر ظاهر گردد سپس در قسمت Number of Pages تعداد صفحات خود را تعیین کنید:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند

   به عنوان نمونه عدد 5 را در قسمت مذکور وارد نموده تا در نتیجه ی آن، تعداد 4 صفحه به انتهای صفحات جاری اضافه گردد:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند

   نکته: همانگونه که در تصویر بالا مشاهده میکنید بر روی صفحات 2 تا 5 نیز همانند صفحه 1 برچسب A ظاهر شده است یعنی از قالب Master Page A تبعیّت میکنند.

   روش دوّم: همانند تصویر زیر، در پائین پانل Pages، بر روی آیکن Create new page کلیک کنید، با انجام این کار یک صفحه ی جدید بعد از صفحه ی جاری که در حالت انتخاب قرار دارد، ایجاد می گردد:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند

   نکته: همانگونه که قبلاً ذکر شد در زمان ایجاد یک سند جدید، اگر گزینه Facing Pages در حالت انتخاب قرار داشته باشد، ایندیزاین طراحی سند را بصورت صفحات رودر رو و یا کتابچه ای (Booklet) در نظر میگیرد. که اصطلاحاً به هر دو صفحه که رو در روی یکدیگر قرار دارند یک Spread گفته میشود. همانگونه که در تصویر فوق نیز مشخص است، در قسمت پائین پانل Pages، عبارت 6Pages in 4Spreads درج گردیده که نشان دهنده ی این موضوع می باشد که سند دارای شش صفحه و این صفحات در چهار Spreads قرار گرفته اند. در واقع ایندیزاین (همانگونه که در تصویر بالا مشخّص نموده ام) هر ردیف از صفحات را در پانل Pages، یک Spread قلمداد میکند.

   روش سوّم: با فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+P، و یا از طریق مسیر منوی Layout و انتخاب گزینه ی Pages و سپس Add Page، یک صفحه ی جدید پس از صفحه ی جاری درج می گردد.

   روش چهارم: از طریق مسیر منوی Layout و انتخاب گزینه ی Pages و سپس Insert Pages و یا با راست کلیک نمودن بر روی یکی از صفحات در پانل Pages، و انتخاب گزینه ی Insert Pages نیز قادر به اضافه نمودن صفحات جدید البته با تنظیمات بیشتر خواهید بود. همانگونه که در تصویر زیر ملاحظه مینمائید در قسمت Pages تعداد صفحات جدیدی که قصد اضافه کردن آنها را دارید مشخص کنید، سپس در قسمت Insert قادر به مشخص نمودن محل درج صفحات جدید در سند خواهید بود، گزینه After Page، باعث درج صفحات جدید پس از صفحه ی جاری، گزینه Before Page یاعث درج صفحات جدید پس از صفحه جاری و موارد دیگر به ترتیب باعث درج صفحات جدید در ابتدا یا انتهای سند خواهد شد. گزینه ی Master نیز مشخص کننده نوع Master Page برای صفحات جدید می باشد که در قسمت بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت:
   آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند


   نویسنده: محمود کیاستی
   منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
   هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده، دارای اشکال اخلاقی می باشد.


   برچسب ها
   ردیفعنوان
   1آموزش Adobe InDesign- قسمت اوّل: آشنائی با نرم افزار
   2 آموزش Adobe InDesign - قسمت دوّم: ایجاد یک سند
   3 آموزش Adobe InDesign - قسمت سوّم: آشنائی با ابزارها (1)
   4 آموزش Adobe InDesign - قسمت چهارم: آشنائی با ابزارها (2)
   5آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر
   6آموزش Adobe InDesign- قسمت ششم: خط کشها و خطوط راهنما
   7آموزش Adobe InDesign- قسمت هفتم: Text Frames
   8آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند
   9آموزش Adobe InDesign- قسمت نهم: افزودن Master Page
   10آموزش Adobe InDesign- قسمت دهم: ایجاد استایلهای پاراگراف و کاراکتر
   دورهمجموعه کل دوره
   مطالب مرتبط

   در حال دریافت اطلاعات

   نظرات
   • کارهایی که من توی مستر پیج انجام میدم، بعضی المان هاش توی صفحات دیگه نشون داده نمیشه. ایراد کار کجاست؟
   • سلام ببخشین من مستر پیجی که ساختم وقتی روی صفحه ای ان را اعمال میکنم محتویات اون صفحه به صفحه دیگه میره حتی توی مستر پیج هم نمیتونم که متن بنویسم

   برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید