درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمود کیاستی
امتیاز: 54694
رتبه:15
0
227
133
635
محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ... پروفایل کاربر

آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر

تاریخ 52 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 12739
در قسمتهای قبلی مجموعه آموزشی InDesign، با محیط نرم افزار، نحوه ایجاد یک سند جدید و نیز با انواع ابزارهای موجود در نوار ابزار، آشنا شدیم. همانگونه که قبلاً نیز اشاره کردیم WorkSpace یا محیط کاری نرم افزار InDesign شباهت بسیار زیادی را با نرم افزار فتوشاپ داراست، و از آنجا که اکثر تنظیمات مربوط به WorkSpace در این دو با هم مشابه می باشد، از تکرار مکررات پرهیز کرده و شما را به مراجعه به «آموزش فتوشاپ قسمت دوّم- کار با WorkSpace» هدایت می کنم.
حال قصد داریم به انواع روشهای درج تصویر در سندهای Indesign بپردازیم. در ابتدای کار، سندی جدید بصورت دلخواه (از نظر چند ستونه بودن و حالت افقی یا عمودی و ...) ایجاد میکنیم.

روش اوّل: در این روش که آسانترین روش نیز میباشد، کلیدهای Ctrl+D را بصورت همزمان میفشاریم تا پنجره ی Place همانند تصویر زیر باز شود. البته شما از طریق منوی File و سپس انتخاب گزینه Place نیز می توانید بدین پنجره دسترسی داشته باشید:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر

سپس مکان تصویر مورد نظر خود را مسیریابی کرده و بر روی آن دابل کلیک کنید (و یا بر روی تصویر کلیک و سپس گزینه Open را انتخاب کنید) حال باید متوجّه شده باشید که اشاره گر موس با پیشنمایش یا Preview ای از تصویر بصورت کوچک شده، همراه خواهد شد. حال برای درج تصویر در هر قسمت از سند، کافیست کلیک نموده و به اندازه ی دلخواه دراگ کنید، همانند تصویر زیر:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر


نکته: در ایندیزاین تصاویر در قاب یا Frame قرار میگیرند، در روش ابتدائی که ذکر شد در واقع با کلیک کردن و دراگ، اندازه ی قاب تعریف شده و تصویر نیز بصورت متناسب با آن تغییر اندازه پیدا میکند.

نکته: در روش مذکور اگر در هنگام انتخاب تصویر مورد نظر (در پنجره Place) چند تصویر بصورت همزمان (با استفاده از دراگ موس و یا با نگه داشتن کلیدهای Ctrl و یا Shift) انتخاب شوند، به تعداد تصاویر انتخاب شده، عددی در کنار اشاره گر موس به نمایش در می آید که با هر بار کلیک و دراگ نمودن، یک تصویر درج و از تعداد ذکر شده یک رقم کم می شود و به همین ترتیب با درج یک تصویر، اشاره گر موس بلافاصله، آماده ی درج تصویر دوّم الی آخر میشود.

روش دوّم: پس از انتخاب تصویر مورد نظر (از طریق پنجره ی Place)، کافیست در قسمتی از سند کلیک کنید. همانگونه که در تصویر زیر نیز ملاحظه مینمائید، با انجام این کار تصویر با اندازه واقعی و قاب متناسب با آن در سند درج می گردد که برای تصویر بزرگ چندان روش خوبی نمیباشد:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر

البته شما از طریق قاب ایجاد شده(با کلیک کردن بر روی مربع کوچک زرد رنگ و دراگ نمودن آن)، میتوانید تصویر را در سند جابجا نمائید و یا با کلیک و دراگ کردن بر روی مربعهای کوچک در چهارگوش قاب، میتوانید قاب را تغییر اندازه دهید، اما دقت کنید که با تغییر اندازه ی قاب، تصویر تغییر اندازه پیدا نمیکند، همانند تصویر زیر:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر


نکته: برای تغییر اندازه ی قاب و تصویر بصورت همزمان، میبایست کلید Ctrl را نگه داشته و سپس مربعهای مذکور را دراگ کنید، همانند تصویر زیر:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویرروش سوّم: در این روش شما با استفاده از ابزارها، ابتدا قاب یا Frame مورد نظر را ایجاد نموده و سپس نسبت به درج تصویر در قاب اقدام میکنید. برای این منظور ابتدا یکی از ابزارهای رسم Frame را همانند تصویر زیر انتخاب میکنید:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر

به عنوان نمونه Rectangle Frame Tool را از نوار ابزار (و یا با فشردن کلید میانبر F) انتخاب نموده و قاب مورد نظر خود را با کلیک نمودن و دراگ به اندازه ی دلخواه، ایجاد می کنیم، همانند تصویر زیر:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر

سپس در حالی که قاب در حالت انتخاب است با فشردن کلیدهای Ctrl+D (و یا از طریق منوی file) تصویر مورد نظر خود را انتخاب میکنیم. با انجام این کار تصویر بصورت خودکار در قاب ایجاد شده قرار میگیرد. امّا همانگونه که در تصویر زیر نیز ملاحظه مینمائید در صورت متناسب نبودن اندازه واقعی تصویر با اندازه ی قاب ایجاد شده، صرفاً بخشی از تصویر قابل مشاهده خواهد بود:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر


نکته: در روش بالا برای مشاهده تمام تصویر میبایست یا سایز قاب را به روش گفته شده تغییر اندازه دهید و یا با استفاده از گزینه های موجود در گزینه ی Fitting واقع در منوی Object، اندازه ی «تصویر با قاب» را و یا بالعکس «قاب را با تصویر»، متناسب نمائید:
آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر

با استفاده از گزینه های Fill Frame Proportionally، Fit Content Proportionally و Fit Content to Frame میتوانید تصویر خود را متناسب با اندازه ی قاب، بصورت خودکار تغییر اندازه دهید. با استفاده از گزینه Fit Frame to Content، سایز واقعی تصویر حفظ شده و قاب متناسب با اندازه ی تصویر، بصورت خودکار تغییر اندازه پیدا میکند. با استفاده از گزینه ی Center Content نیز دقیقاً وسط تصویر، متناسب با اندازه ی قاب، نمایش داده می شود.

نکته: برای یکسان سازی سایز قاب با تصویر، میتوان در حالی که ابزار Selection و یا Direct Selection فعال باشد؛ بر روی یکی از مربعهای واقع در چهارگوشه ی قاب، دابل کلیک نمود.

نکته: اگر جهت درج چند تصویر به صورت همزمان از روش سوّم استفاده شود، تصویر بصورت خودکار در قاب قرار نمیگیرد، بلکه این اختیار به شما داده میشود که یا همانند روش اوّل و دوّم عمل کنید و یا با کلیک بر روی قاب، یکی از تصاویر در قاب درج شود.

نکته: اگر از طریق هر نرم افزار دیگری، تصویری در حافظه سیستم (منظور Clipboard) قرار گیرد، از طریق فشردن کلیدهای Ctrl+V و یا از منوی Edit و انتخاب گزینه Paste یا Paste in Place نیز میتوانید تصویر مورد نظر را در سند InDesign وارد نمائید.


نویسنده: محمود کیاستی
منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده، دارای اشکال اخلاقی می باشد.
برچسب ها
ردیف عنوان
1 آموزش Adobe InDesign- قسمت اوّل: آشنائی با نرم افزار
2 آموزش Adobe InDesign - قسمت دوّم: ایجاد یک سند
3 آموزش Adobe InDesign - قسمت سوّم: آشنائی با ابزارها (1)
4 آموزش Adobe InDesign - قسمت چهارم: آشنائی با ابزارها (2)
5 آموزش Adobe InDesign- قسمت پنجم: انواع روشهای درج تصویر
6 آموزش Adobe InDesign- قسمت ششم: خط کشها و خطوط راهنما
7 آموزش Adobe InDesign- قسمت هفتم: Text Frames
8 آموزش Adobe InDesign- قسمت هشتم: آشنائی با Master Page و افزودن صفحات در سند
9 آموزش Adobe InDesign- قسمت نهم: افزودن Master Page
10 آموزش Adobe InDesign- قسمت دهم: ایجاد استایلهای پاراگراف و کاراکتر
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید