درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

فتوشاپ - قسمت شانزدهم- ابزار براش (Brush Tool) - بخش اوّل

2 نظرات
1250 بازدیدها
سلام در این قسمت و قسمت بعدی از آموزش فتوشاپ قصد داریم به ابزار براش (Brush Tool) بپردازیم. در ابتدا لازم است بدانیم که براشها مجموعه ای از قلم موها در فتوشاپ هستند که به واسطه آن به کاربر امکان ایجاد اشکال و عناصر مختلف با قابلیتهای متفاوت در طراحی داده می شود. برای درک بهتر تعریف براش، مجموعه ای از قلم موها را در نظر بگیرید که نوک هر قلم مو، به شکلی خاص است مثلاً شکل ستاره یا برگ و ... که با انتخاب هر قلم مو و فشردن قلم بر روی طرح، این شکل خاص درج میگردد. ناگفته نماند که با تنظیماتی از قبیل تعیین شکل و اندازه، پخش شکل در جهات مختلف، تعیین میزان شفافیت و ... میتوانید براشهائی جدید را ایجاد و استفاده نمائید.

در ادامه به سه موضوع زیر خواهیم پرداخت: ا- استفاده از براش های پیشفرض فتوشاپ 2- اضافه نمودن براش جدید به فتوشاپ 3- ایجاد براش جدید در فتوشاپ


ا- استفاده از براش های پیشفرض فتوشاپ:


بدین منظور، ابتدا همانند تصویر زیر Brush Tool را از نوار ابزار انتخاب میکنیم و یا با فشردن کلید میانبر B از کیبورد این کار را انجام می دهیم:

Image


سپس مکان نمای موس را بر روی طرح خود برده و راست کلیک نمائید، تا همانند تصویر زیر قادر به انتخاب نوک قم موی مورد نظر از مجموعه براشهای موجودِ پیشفرش در فتوشاپ باشید، علاوه بر این در این قسمت شما میتوانید سایز نوک قلم را از قسمت Size و درصدِ سختی آن را از قسمت Hardness تنظیم نمائید، اگر این درصد کم باشد نوک قلم با حالت تقریباً محو مانند اعمال خواهد شد و هرچه این درصد بیشتر باشد، نفوذپذیری بیشتر و ظرافت کار(در اکثر مواقع) به تبع آن کاهش خواهد یافت:

Image


نکته: البته تغییر سایز قلم مو، از طریق نگه داشتن همزمان کلید ALt و راست کلیک و حرکت موس به سمت راست و چپ نیز میسر خواهد بود.
نا گفته نماند که شما از طرقِ زیر نیز به این تنظیمات دسترسی خواهید داشت:

الف- بعد از انتخاب Brush Tool در نوار تنظیمات:

Image


ب- بعد از انتخاب Brush Tool، با کلیک نمودن بر روی پانل Brush Presets، همانند تصویر زیر قادر به مشاهده قلم موها و نمونه طرحهای ایجاد شده توسط آنها خواهید بود:

Image


البته در صورتی که پانل Brush را در محیط کاری (Workspace) خود ندارید میتوانید آن را از طریق مسیر زیر و یا با استفاده از کلید میانبر F5 اضافه نمائید:

Image


همانگونه که ملاحظه نمودید، پانل Brush دارای تنظیمات زیادی است که توضیح کامل آن را در قسمت بعدی خواهیم گفت.
حال به عنوان نمونه در تصویر زیر قصد اضافه نمودن ستاره را دارم، پس از پانل Brush، قلم موئی را که نوک آن شبیه ستاره است را انتخاب میکنم، برای مشاهده نام براش ها نیز کافیست چند لحظه کوتاه اشاره گر موس را بر روی آیکن آنها نگه دارید:

Image


Image


سپس با انتخاب رنگ زرد برای Forground Color، و تعیین سایز مناسب، در قسمتهای مناسب از تصویر کلیک می کنم تا حاصل کار به صورت زیر شود:

Image


2- اضافه نمودن براش جدید به فتوشاپ


الف- با استفاده از مسیر نصب نرم افزار:

همانگونه که قبلاً نیز اشاره شد، شما علاوه بر براشهای پیشفرض در فتوشاپ، قادر به اضافه نمودن براشها با طرح های زیبای جدید (مثل براش آتش، دود، ابر و ...) می باشید. لازم است بدانید که فرمت براش ها ABR می باشد که بصورت پیشفرض در مسیر نصب نرم افزار و در آدرس زیر قرار می گیرند:
C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS6 (64 Bit)\Presets\Brushes
اگر به آدرس مذکور مراجعه کنید، به تمامی براشهای موجود در فتوشاپ دسترسی خواهید داشت:

Image


حال برای اضافه نمودن براش جدید به فتوشاپ، کافیست فایل براش مورد نظرتان را که با فرمت ABR می باشد، در آدرس مذکور Paste نمائید. البته لازم به ذکر است که برخی از براشها بصورت فایل نصبی میباشند که پس از نصب در همین آدرس قرار خواهند گرفت.

نکته: اگر فایل براش بصورت فشرده (ZIP و ...) می باشد، ابتدا آن را از حالت فشرده خارج و صرفاً فایل با فرمت ABR را در آدرس مذکور قرار دهید.
پس از انجام این کار، نام براش به لیست براش های موجود در Brush Panel اضافه خواهد شد.

ب- با استفاده از گزینه Load Brush:

همانند تصویر زیر بر روی فِلش کوچک موجود در این پنجره کلیک کنید و سپس از قسمت تنظیمات (چرخدنده) از بین گزینه های موجود؛ Load Brushes را انتخاب کنید، نهایتاً در ویزاد Load صرفاً فایل با فرمت ABR را لود نمائید:

Image


3- ایجاد براش جدید در فتوشاپ:


با انجام برخی از تنظیمات بر روی براشهای پیشفرض و موجود در فتوشاپ، از قبیل تعیین شکل و اندازه، پخش شکل در جهات مختلف و پراکندگی آن، تعیین میزان شفافیت و ... میتوانید براشهائی جدید را ایجاد و ذخیره نمائید.
به عنوان نمونه براش Star را که در مثال قبلی استفاده نمودیم از پانل Brush انتخاب میکنیم، همانگونه که در تصویر زیر نیز ملاحظه می نمائید این قلم با کد 70 مشخص شده است:

Image


حال در همین پنجره از قسمت Size اندازه قلم را به 90پیسکل تغییر داده و Spacing را نیز بر روی 60 درصد تنظیم مینمایم. همانگونه که در قسمت پائین تصویر زیر پیشنمایش یا Preview آن را ملاحظه مینمائید، با استفاده از Spacing فاصله بین ستاره ها در صورت دراگ نمودن قلم بر روی طرح نسبت به قلم قبلی اضافه گردید:

Image


حال از قسمت Brush Tip Shape ، گزینه Scattering را فعال نمائید، همانگونه که در تصویر یر نمایش داده شده است، اگر لغزنده Scatter را بر روی 223 درصد تنظیم کنید، محل قرارگیری ستاره ها در تصویر (میزان پراکندگی آنها) تغییر پیدا میکند و اگر مقدار Count را افزایش دهید تعداد ستاره ها در تصویر بیشتر خواهد شد:

Image


نهایتاً برای ذخیره تغییرات ایجاد شده به عنوان یک براش جدید، سریعترین روش بدین صورت است که طبق تصویر زیر از قسمت پائین پانل Brush گزینه Create New Brush را انتخاب و در قسمت Name نامی برای آن برگزینید. با انجام این کار براش جدید در انتهای لیست براشهای قبلی ذخیره میگردد:

Image


البته از طریق منوی Edit و انتخاب گزینه Define Brush Preset و ... نیز، قابلیت تعریف براش جدید وجود دارد.

نویسنده: محمود کیاستی
منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده، دارای اشکال اخلاقی می باشد.
برچسب ها
ردیف عنوان قیمت
1 نحوه کاهش حجم تصاویر جهت بارگزاری در صفحات اینترنتی رایگان
2 آموزش فتوشاپ قسمت اوّل - آشنايي با محیط کاری و اجزای رابط کاربری رایگان
3 آموزش فتوشاپ قسمت دوّم- کار با WorkSpace رایگان
4 آموزش فتوشاپ قسمت سوّم - حالتهای مختلف کار با تصاویر رایگان
5 آموزش فتوشاپ قسمت چهارم - کار با لایه ها (1) رایگان
6 آموزش فتوشاپ قسمت پنجم - کار با لایه ها (2) رایگان
7 آموزش فتوشاپ قسمت ششم - کار با کلیدهای میانبر رایگان
8 آموزش فتوشاپ قسمت هفتم - تنظیمات Preferences رایگان
9 آموزش فتوشاپ - قسمت هشتم - معرّفی ابزارها (1) رایگان
10 آموزش فتوشاپ - قسمت نهم - معرّفی ابزارها (2) رایگان
11 رفع قرمزی چشم در تصاویر و بسیار آسان و سریع رایگان
12 آموزش فتوشاپ- قسمت دهم- معرّفی ابزارها (3) رایگان
13 آموزش فتوشاپ -قسمت یازدهم- ابزار Crop - مخفی نمودن پیکسلها بجای حذف آنها رایگان
14 آموزش فتوشاپ - قسمت دوازدهم - تصاویر برداری رایگان
15 آموزش فتوشاپ - قسمت سیزدهم- روشهای صاف (افقی) نمودن تصاویر رایگان
16 آموزش فتوشاپ - قسمت چهاردهم- تنظیمات ناحیه انتخاب شده (Selection Options) رایگان
17 رنگ شناسی و مکمل های رنگی در طراحی رایگان
18 فتوشاپ - قسمت پانزدهم- تنظیمات Performance نرم افزار رایگان
19 فتوشاپ - قسمت شانزدهم- ابزار براش (Brush Tool) - بخش اوّل رایگان
20 هفت روش جهت انجام Zoom در فتوشاپ رایگان
21 روشهای مختلف انتخاب رنگ (Color) در فتوشاپ رایگان
22 ایجاد تصویر متحرک(GIF) در فتوشاپ رایگان
23 تغییر رنگ تصاویر بسیار سریع و آسان رایگان
24 کاربرد Actionها در فتوشاپ رایگان
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • عالی بود دست شما درد نکنه
  • سلام من یه تصویر اسلیمی گل و بوته که رنگهای متنوع داره رو تبدیل به براش میکنم ولی در موقع انتقال به فایل اصلی رنگها انتقال پیدا نمیکنند در واقع رنگی رو که خودم برای براش در نظر گرفتم با اون رنگ انتقال پیدا میکنن همه رنگها . لطفا راهنمایی کنین .

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow